geneva stadium

Valmiera FK nesaņem UEFA licenci

Valmieras futbola klubs pēc sportiskajiem nopelniem bija kvalificējies 2024./2025.gada UEFA konferences līgai, ieņemot 4.vietu Latvijas futbola Virslīgā. Taču neveiksmīgas notikumu attīstības dēļ ir zaudējis šo iespēju.

Valmieras klubs 2024. gadā nonācis tādās finansiālās grūtībās, ka tam pamatotu iemeslu dēļ tika atteikta starptuatiskā licence. Viņu vietā FK Liepāja piedalīsies finansiāli vērtīgajos Eirokausos.


Kas notika ar Valmieras FK?

Futbola klubs Vamiera darbojas kā sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kā firma SIA “Valmiera FC”.

2023.gada laikā uzņēmumam vairāk vai mazāk regulāri ir bijuši nodokļu parādi (lielākā daļa 2023. gada jūnija ir bijis bez parādiem, vien dažas dienas parādos; gandrīz labs jūlijs, parādos tikai pēdējā nedēļa; sarkanā krāsā pavadot visu augustu, pirms septembra atgriežoties zaļā zonā, lai to atkal zaudētu oktobrī).

Uzņēmums 2024.gadā iegājis ar nodokļu parādu 42’428,49 eiro. Līdz 1. martam parāds bija tikai audzis (130’929,42 eiro).

Futbola virslīgas 1. kārtā 10. martā: nodokļu saistības aug, 131 000 eiro. Savukārt 20. maijā parāds ir 174 tūkstoši, maija beigās jau pārsniedz 210 tūkstošus. Tātad tendence ir uz pasliktināšanos.

Neskatoties uz to, klubs Latvijas Virslīgas kopvērtējumā ieņem 3. vietu. Skaidrs, ka klubs bija pārliecinājis atsevišķus spēlētājus pievienoties tam tieši iespējai startēt UEFA sacensībās. Jādomā, ka arī galvenā trenera noturēšanā lomu spēlēja eirokausi, jo neilgi pēc UEFA licences atteikuma (un iespaidīgas 6:1 uzvaras), treneris komandu pamet.

Federācijas uzdevums ir kontrolēt: ja klubs nemaksā nodokļus, tam nevajadzētu ļaut piedalīties UEFA sacensībās (kas, pateicoties bagātīgajām prēmijām, ļautu klubam segt agrāk radušos parādus). Paliekot bez galvenā trenera, klubam ir par vēl vienu argumentu mazāk saglabāt tiesības izmantot arī nacionālo licenci, ja menedžments strauji nerīkosies.


Bezcerīgi apelēt


Lai gan licenci spēlēt Virslīgā klubs ieguva ar ievērojamo nodokļu parādu, UEFA licence tika atteikta – par abiem licenču veidiem lemj divos atsevišķos posmos.


Ar nacionālo licenci kaut kā jau sanāca, kas gan varētu noiet greizi ar UEFA licenci, vai ne?!

UEFA licences atteikums pēc nacionālās LFF-A licences iegūšanas, iespējams, Valmieras FK vadībai varēja nešķist neizbēgama.

Pašpaļāvība neattaisnojās, jo katram licences veidam praksē piemēro atšķirīgu slieksni.

Preses relīze par 2024. gada 10. maija licencēšanas lēmumu: https://lff.lv/zinas/17558/pieskirtas-licences-latvijas-klubu-dalibai-eirokausos/


Vienlīdzība un atšķirības

Cerību stars Valmierai varētu būt bijis piezīme par Auda FK, kura licenci saņēma ar nenomaksātiem parādiem. Taču LFF ieskatā tam bija ievērojami mazākas nenokārtotās saistības, līdz ar ko atšķirīgs lēmums.

Lai gan 2024. gada 17. maija apelācijas iemesli un argumenti netika publicēti, visticamāk, apelācijas sūdzībā vienkārši tika lūgts vēlreiz pārskatīt viņu lietu, nesniedzot pietiekamu pamatojumu, jo 2024. gada 22. maijā Apelāciju komiteja apelāciju noraidīja.


Paziņojums presei par apelācijas iznākumu: https://lff.lv/zinas/17578/apelaciju-padome-negroza-lemumu-par-uefa-licences-nepieskirsanu-valmiera-fc/


Starptautiskās pārsūdzības iespējas

Tagad Valmierai ir iespēja vērsties ar savu prasību Sporta šķīrējtiesā (CAS).

Vienkārša nolikuma un lēmuma tehniska lasīšana atklāj ļoti vājas izredzes ambiciozajam, bet nepietiekami finansētajam klubam, kura veiksmes stāsts pagaidām skatāms pagātnē (2022. gada čempioni, un cerams, ka 2025. gadā varētu būt labāki panākumi):
– lēmums ir balstīts uz noteikumu 62. un 65. punktu;
– saskaņā ar citētajiem punktiem klubam ir jāpierāda atbilstība nodokļu likumiem.

Latvijas futbols ir hroniski cietis no tā, ka klubi savus maksājumus nesedz laikus (vai nesedz vispār), tāpēc LFF reglaments izstrādāts, balstoties uz plašo pieredzi un praksi šajā jomā.


Parādiem virs 50 000 EUR noteikumi paredz licences atteikšanu (vai atņemšanu, ja tā jau ir izsniegta).

Gadījumā, ja tiek konstatēts, ka UEFA vai LFF-A licences pretendentam pastāv nenokārtotas finansiālās saistības, uz Paragrāfiem 63-66 līdz 30 000 EUR apmērā, licences pretendentam var tikt piemērotas Paragrāfa p. 1 a) līdz d) šīs sankcijas, 30 000 – 50 000 EUR apmērā – šī Paragrāfa p. 1 e) minētā sankcija, virs 50 000 EUR – p. f) vai g) minētās sankcija.
Ņemot to vērā, tehniski Valmiera atrodas arī nacionālās LFF-A licences atņemšanas riska zonā.
Zemāko līgu klubiem risks zaudēt licenci sākas jau no 25 000 eiro parādiem


Citiem vārdiem sakot, no reglamenta viedokļa, Valmieras FK ir ļoti vājas izredzes gūt panākumus, ja viņi dotos uz CAS.


Zaudētās UEFA prēmijas

UEFA bonusi ir bijuši nozīmīgs finansiālais atbalsts un ieņēmumu avots Latvijas futbola klubiem.

Šogad valmieriešiem spēlēšana UEFA konferences līgā pirmaja kvalifikācijas kārtā būtu garantējusi 150 000 eiro – ļoti pieklājīgus ienākumus tikai par iziešanu laukumā.

Iespējams, ka laba izloze varētu ļaut kvalificēties nākamajai kārtai – 350 000 eiro otrajai kārtai. Ar šiem cipariem, iepsējams, klubam varētu būt noderīgi apsvērt, vai ir argumenti, ko CAS varētu izskatīt un izvērtēt… bet vai ir kādi labi fakti un argumenti?!