Rīgas velomaratons pret policiju

Īsi pirms Toyotas sponsorētā Rīgas velomaratona, tā organizatori informē par sporta distances atcelšanu savdabīgu iemeslu dēļ. Organizatori nespēj atļauties samaksāt visus izdevumus par trases nodrošināšanu. Pasākums bijis izsludināts ilgāku laiku iepriekš, bet acīmredzot nav bijuši nokārtoti visi juridiskie un administratīvie jautājumi faktiskai pasākuma norisei. Dalībniekiem un līdzjutējiem radītais iespaids par labi sagatavotu pasākumu nav bijis pilnībā precīzs.

Vērtējot šīs ziņas saturu pēc būtības, var rasties vairāki jautājumi.

Vai policistiem nepienākas atalgojums?

Ministru kabineta 2013.gada 24. septembra noteikumos Nr. 903 “Valsts policijas maksas pakalpojumu cenrādis” ir fiksētas konkrētas izmaksu pozīcijas. Nesenākie grozījumi ir veikti vēl jūlijā, pamatojoties uz 2022.gadā uzsākto iniciatīvu pārskatīt šo cenrādi inflācijas un citu iemeslu ietekmē.

Šāda velomaratona organizatoru rīcība, visu vainu par atcelšanu noveļot uz policiju, izraisa izbrīnu. Pirmkārt, MK noteikumu grozījumi bija zināmi jau jūlijā un organizatoriem bija 2 mēneši laika reaģēt uz izmaiņām. Otrkārt, organizatoriem ir pieejami vairāki finansējuma avoti – gan privāti sponsori, gan pašvaldības nauda, kā arī dalībnieku reģistrācijas maksas.

Rīgas dome ir piešķīrusi Rīgas nodokļu maksātāju naudu par labu SIA “Igo Japiņa sporta aģentūra”, ar mērķi organizēt “Toyota Rīgas velomaratons”, subsīdijas apmērs: EUR 30 000.

Var pieņemt, ka arī slavenais autoražotājs (šo firmu Latvijā pārstāv pat veseli divi dīleri – Wess un Amserv, kas nav tipiski citiem autoražotājiem) par titulsponsora vārda izmantošanas tiesībām nav piešķīris niecīgas kapeikas.

No juridiskās puses jāņem vērā, ka organizators izmantojis savas lemšanas tiesības par labu policijas cenrāža kritizēšanai, nevis palielinot attiecīgās distances dalībnieku (vai visu dalībnieku) reģistrācijas maksas.

Ko vēl atbalsta Rīgas dome?

Saskaņā ar Rīgas domes publicēto informāciju, Toyota velomaratons nav vienīgais, kas saņem rīdzinieku naudu:

2023.gadā rīgas nauda piešķirta:

  • Biedrība “STREETBASKET” par GHETTO GAMES: EUR 100 000
  • Biedrība “Mūsu darbs mieram” par Diennakts basketbola turnīrs “Krastu mačs”: EUR 70 000
  • SIA “Igo Japiņa sporta aģentūra” Toyota Rīgas velomaratons: EUR 30 000
  • Biedrība “Basketbola klubs “VEF Rīga”” Deviņkārtējas Latvijas čempionvienības basketbola kluba “VEF Rīga” darbības nodrošinājums, t.sk. sacensības un treniņprocess: EUR 100 000

Interesanti, ka basketbola čempionam uz 05.09.2023 ir VID administrēto nodokļu parāds EUR 12 626.90 apmērā, kas teorētiski saskaņā ar Rīgas domes noteikumiem nav pieļaujams, lai saņemtu pašvaldības finansējumu – turēsim īkšķus, ka jaunā pašvaldības vadība neturēsies stingri pie likuma burta – neizpildīs savu formālo pienākumu un klubam neatprasīs šo subsīdiju.