Pirmā ar rasismu saistītā diskvalifikācija 2024.gadā Latvijas futbolā

Trīs mēnešu diskvalifikācija futbolistam, kurš acīmredzot bija veicis neētiskas darbības – pēc tam, kad vietējās līgas spēlētājs kādam ārzemju basketbolistam bija nosūtījis rasistiski aizskarošus ziņojumus un lieta kļuva publiska, Latvijas Futbola federācija nolēmusi sodīt futbolistu ētikas pārkāpuma dēļ.


Federācija diskvalificē futbolistu par neētiskiem izteikumiem


Sākotnējais LFF paziņojums tikai norāda uz neētisku uzvedību kā iemeslu, bet sīkāk nepaskaidrojot. Tomēr Latvijas mediji uzskata, ka šādai federācijas rīcībai ir pamats īsi pirms tam bijušam notikumam saistībā ar šo pašu futbolistu.
LFF lēmuma kopsavilkumā teikts:


Latvijas Futbola federācijas (LFF) Ētikas komiteja pēc lietas materiālu izskatīšanas uz trim mēnešiem diskvalificējusi FK “Liepāja” spēlētāju Eduardu Tīdenbergu no dalības visās LFF rīkotajās sacensībās.
Diskvalifikācija stājas spēkā no rītdienas, 9. marta, un ir spēkā līdz 8. jūnijam.
Šāds sods piemērots par futbolista neētiskajiem izteikumiem, kas ir pretrunā ar LFF Ētikas kodeksu.

08.03.2024 LFF paziņojums – https://lff.lv/zinas/17414/eduardam-tidenbergam-pieskirta-tris-menesu-diskvalifikacija/

Sākotnējais paziņojums par izmeklēšanu nerada nekādas šaubas par izskatāmo notikumu, kā to ziņo plašsaziņas līdzekļi:


ASV dzimušais Evanss sestdien sociālās tīklošanās vietnē “Instagram” publicēja izgaistošo ziņu*, kurā redzama Tīdenberga sarakste ar viņu. Tajā futbolists šīs izlases basketbolistus nodēvē par vergiem un kaunināja viņus kā “totalizatoru valsts” pārstāvjus, tāpat viņš viņiem novēlējis “sadegt ellē”**

Mediji, kas apkopo notikušo – https://jauns.lv/raksts/sports/596099-futbola-federacijas-etikas-komisija-vertes-eduarda-tidenberga-rasistiskos-apvainojumus-gvinejas-izlases-basketbolistam

* story

** futbolists sākotnēji bija uzrakstījis “fire in hell” – uguns ellē, ko varētu saprast kā tīšu vai kļūdainu vārdu lietojumu. Saprotams, ka tas varētu būt tiešs vārdu tulkojums no latviešu vai krievu valodas, un medijos izmantotais tulkojums minēts iepriekš minētajā fragmentā.

Tēma par rasismu?


2023. gadā rasisms ir bijis ļoti jutīgs temats, 2 formālas izmeklēšanās atklājot, ka vismaz uz papīra “rasisms Latvijas futbolā neeksistē”. Līdz tika publicēts negaidīts ekrānuzņēmums pakalpojumā Twitter: pēc tam pēlētājs publicēja Instagram stāstu, netieši apstiprinot, ka ekrānuzņēmums var tikt uztverts kā īsts, par to atvainojoties. Arī komandas biedri un klubs veica noteiktas aktivitātes, lai palīdzētu kolēģim.

Mediju reakcijas

Svarīgu kontekstu par diskvalifikācijas apstākļiem sniedza plašsaziņas līdzekļi: no publikāciju sniegtā apraksta vairs nebija šaubu, ka aizliegums ir saistīts ar rasu pārkāpumu:

 • https://news.inbox.lv/14wdi1a-tidenbergs-par-rupjibam-gvinejas-basketbolistam-diskvalificets-uz-gandriz-pusi-sezonas?language=lv
 • https://jauns.lv/raksts/sports/597722-liepajas-futbolists-tidenbergs-lidz-junijam-diskvalificets-par-rasistiskiem-izteikumiem

Vai tas varēja būt kaut kas cits

LFF Ētikas komiteja tajā laikā nebija veikusi nekādas citas publiski zināmas izmeklēšanas, ne arī saistībā ar to pašu futbolistu.

LFF paziņojums 2024. gada 25. februārī caur Twitter (X)

Fakti un pierādījumi

Kādas varētu būt šaubas, saskaroties ar līdzīgiem gadījumiem?

 1. Vai ziņas, kuras tika nosūtītas:
  (a) ir vienkārši neētiskas, kā secināja LFF Ētikas komiteja,
  vai
  b) vai tas, vēl jo vairāk, ir tieši rasisma gadījums?
 2. Vai pietiek ar korespondences ekrānuzņēmumu no sociālo tīklu konta (diskvalificētā futbolista konts nav pārbaudīts jeb verificets – bez slavenās zilās “ķeksīša” atzīmes), lai sportistu diskvalificētu? Mums, protams, jāņem vērā, ka komandas biedri un klubs netieši atzina, ka konts pieder puisim, un viņš visu laiku bija efektīvi kontrolējis kontu. Ja viņš būtu apstrīdējis konta īpašumtiesības, iespējams, būtu ietaupījis pusi no sezonas vērtības. Vai tiešām varētu?
 3. Vai “Latvijas futbolā nav rasisma” (vai pat Latvijas sportā kopumā), vai arī varam droši pieņemt, ka mediju klasifikācija ir pietiekams pamats, lai izteiktu pretēju apgalvojumu? Oficiālajā lēmumā šī nianse nav norādīta.